The Four Sonyas Cover Image

About the Author: Vladimír Páral

Vladimír Páral, pseudonym Jan Laban, je spisovatelem prózy. Pochází z Prahy jako syn důstojníka. Brzy po jeho narození se rodina přestěhovala do Brna, kde prožil dětství, studium na reálném gymnáziu a první rok na brněnské technice. Nakonec se však rozhodl pro chemii a vystudoval vysokou školu v Pardubicích. Stal se inženýrem.

Po ukončení studií pracoval Vladimír Páral v chemickém průmyslu postupně v Liberci, Jablonci na Jizerou, Plzni a Ústí nad Labem. Při tom psal a když již měl za sebou několik úspěšných románů, chemický obor opustil a stal se v letech 1967 - 72 spisovatelem z povolání.

Od roku 1972 do 1979 pracoval jako redaktor Severočeského nakladatelství v Ústí nad Labem a nyní se opět věnuje psaní.

Od roku 1995 žije střídavě v Praze a v Mariánských Lázních.


Other books by Vladimír Páral

 
The Four Sonyas Cover Image

Find the best price forThe Four Sonyas

Goodreads rating: 4.28

Hardcover, Published in Jan 1993 by Catbird Press

ISBN10: 094577415X | ISBN13: 9780945774150

Page count: 391

Examining the way people manipulate and exploit each other, this novel tells of Sonya, a hotel maid who clings to a fairy-tale dream that someday a prince will come and save her. Since Sonya is young and beautiful, there are many princes who share her dream, but the princes are more like frogs, and instead of saving Sonya, they flirt with her, kidnap her, and give her mysterious directives. Dynamic and darkly comic, this novel's world is one where people will do almost anything to attain their dreams and where freedom is nothing but another fairy tale.

Compare New Book Prices for The Four Sonyas
Retailer
Price
Delivery
 
Total
 
...

SEARCHING FOR PRICES...

Categories for this title

Compare book prices with SocialBookco. Get by at the best price. This book is for ISBN which is a copy .